©Mediana ceny metra mieszkania z rynku wtórnego w Poznaniu to 11 360 zł/m², a typowe mieszkanie 50 m² ok. 568 000 zł. Połowa transakcji mieściła się między 9530 zł/m² a 13 260 zł/m². Najdrożej jest w dzielnicy Starołęka-Minikowo-Marlewo (13 470 zł/m²), najtaniej w dzielnicy Zielony Dębiec (9550 zł/m²). To 1. najdroższe z 18 miast województwa wielkopolskie.
Ile kosztuje mieszkanie w Poznaniu
| Metraż | Tańsze (dolna granica) | Typowe (mediana) | Droższe (górna granica) |
|---|---|---|---|
| 35 m² | 334 000 zł | 397 000 zł | 464 000 zł |
| 50 m² | 476 000 zł | 568 000 zł | 663 000 zł |
| 70 m² | 667 000 zł | 795 000 zł | 928 000 zł |
Granice to przedział, w którym mieściła się połowa transakcji. Konkretne mieszkanie może wyjść poza niego, zwłaszcza w najlepszych i najsłabszych lokalizacjach.
Ceny mieszkań: Poznań
Poznań: mediana ceny za m² w aktach notarialnych wyniosła 11 360 zł/m². Za 50-metrowe mieszkanie kupujący płacili najczęściej od 476 000 zł do 663 000 zł, środkowa transakcja to około 568 000 zł.
Mieszkania od dewelopera były droższe o 4% (11 790 zł/m²). Do ceny nowego mieszkania dolicz jeszcze wykończenie, a do używanego 2% podatku PCC.
Ceny w dzielnicach
połowa transakcji mediana dzielnicy mediana miasta (11 360 zł/m²)
| Dzielnica | Mediana | Połowa transakcji, zł/m² | Ranking dzielnicy |
|---|---|---|---|
| Starołęka-Minikowo-Marlewo | 13 470 zł/m² | 11 810–14 570 | |
| Stare Winogrady | 13 090 zł/m² | 11 800–14 160 | |
| Podolany | 12 560 zł/m² | 11 690–13 410 | |
| Junikowo | 12 420 zł/m² | 10 900–14 220 | Agenci |
| Naramowice | 12 250 zł/m² | 11 100–13 430 | Agenci |
| Stare Miasto | 11 910 zł/m² | 9220–15 260 | Agenci |
| Jeżyce | 11 850 zł/m² | 9100–14 900 | Agenci |
| Górczyn | 11 690 zł/m² | 9560–12 890 | Agenci |
| Rataje | 11 430 zł/m² | 10 060–13 310 | Agenci |
| Wilda | 11 370 zł/m² | 9320–13 020 | Agenci |
| Łazarz | 11 100 zł/m² | 9010–12 570 | Agenci |
| Grunwald Północ | 11 080 zł/m² | 9640–12 170 | Agenci |
| Chartowo | 10 810 zł/m² | 9520–12 290 | |
| Winiary | 10 690 zł/m² | 9880–12 410 | |
| Grunwald Południe | 10 370 zł/m² | 8840–11 960 | Agenci |
| Piątkowo | 10 120 zł/m² | 8840–11 680 | Agenci |
| Zielony Dębiec | 9550 zł/m² | 8440–10 350 |
Dane cenoweceny z aktów notarialnych, październik 2025 – wrzesień 2026
Mediana to cena środkowej transakcji: połowa mieszkań sprzedała się taniej, połowa drożej.
Ceny mieszkań w okolicy
Kiedy sprzedać mieszkanie w Poznaniu: ceny w miesiącach roku
Miesiąc sprzedaży nie zmienia wyraźnie ceny mieszkań w Poznaniu. W okresie listopad 2021 – grudzień 2025 typowa cena w żadnym miesiącu nie odbiegała od przeciętnej bardziej niż o przypadkowe wahania.
- styczeń: za mało danych
- luty: za mało danych
- marzec: za mało danych
- kwiecień: za mało danych
- maj: za mało danych
- czerwiec: za mało danych
- lipiec: −0,4%bez wyraźnej różnicy
- sierpień: −0,3%bez wyraźnej różnicy
- wrzesień: −1,0%bez wyraźnej różnicy
- październik: −1,3%bez wyraźnej różnicy
- listopad: −1,8%bez wyraźnej różnicy
- grudzień: −1,2%bez wyraźnej różnicy
Dane cenoweceny z aktów notarialnych, mieszkania używane, listopad 2021 – grudzień 2025
- Nie warto odkładać sprzedaży dla „lepszego miesiąca”. Liczą się cena na tle transakcji w okolicy, stan mieszkania i Twoja sytuacja (podatek, kredyt, przeprowadzka).
- Miesiąc w danych to dzień aktu notarialnego. Procent mówi, o ile typowa cena sprzedaży z tego miesiąca była wyższa albo niższa od typowej ceny z 12 miesięcy wokół, z kilku lat. Miesiąc nazywamy tylko wtedy, gdy różnica wykracza poza przypadkowe wahania.
- To opis minionych sprzedaży, a nie prognoza. W różnych miesiącach sprzedają się inne mieszkania, więc to nie gwarancja wyższej ceny za to samo mieszkanie.
Sprzedajesz mieszkanie w Poznaniu?
Sprzedajesz dopiero za kilka miesięcy? Zapisz się na bezpłatny raport: raz w miesiącu typowa cena metra w Twojej dzielnicy i szacunek wartości mieszkania, z aktów notarialnych.
Przy cenie 568 000 zł za mieszkanie 50 m² (mediana z wycenowo.pl) prowizja agenta 2,5% netto to około 17 000 zł z VAT. Od ceny odejmij też kredyt do spłaty i ewentualny podatek, jeśli od zakupu nie minęło 5 lat.
Pytania i odpowiedzi
Ceny z aktów notarialnych dostarcza wycenowo.pl. Wszystkie miasta: ceny mieszkań w Polsce.
Ile kosztuje metr mieszkania w Poznaniu?
Mediana ceny mieszkań z rynku wtórnego w Poznaniu wynosi 11 360 zł/m². Połowa transakcji zamknęła się w przedziale od 9530 zł/m² do 13 260 zł/m². To ceny z aktów notarialnych z okresu październik 2025 – wrzesień 2026.
Ile kosztuje mieszkanie 50 m² w Poznaniu?
Około 568 000 zł przy cenie środkowej. Tańsze mieszkania tej wielkości sprzedawały się za mniej więcej 476 000 zł, droższe za 663 000 zł i więcej. Dokładną cenę zależną od dzielnicy, piętra i stanu sprawdzisz w wycenie.
W której dzielnicy w Poznaniu mieszkania są najdroższe?
Najdrożej jest w dzielnicy Starołęka-Minikowo-Marlewo (13 470 zł/m²), najtaniej w dzielnicy Zielony Dębiec (9550 zł/m²). Różnica to 41%.
Czy nowe mieszkania w Poznaniu są droższe od używanych?
Mediana na rynku pierwotnym to 11 790 zł/m², na wtórnym 11 360 zł/m². Porównując oferty, dolicz koszt wykończenia nowego mieszkania i 2% podatku PCC przy zakupie z drugiej ręki.
W którym miesiącu najlepiej sprzedać mieszkanie w Poznaniu?
Miesiąc sprzedaży nie zmienia wyraźnie ceny mieszkań w Poznaniu. W okresie listopad 2021 – grudzień 2025 typowa cena w żadnym miesiącu nie odbiegała od przeciętnej bardziej niż o przypadkowe wahania. Miesiąc w danych to dzień aktu notarialnego, więc ogłoszenie warto wystawić wcześniej. Dane: wycenowo.pl, ceny z aktów notarialnych.
Dlaczego ceny w ogłoszeniach są wyższe?
Ogłoszenia pokazują oczekiwania sprzedających, a akty notarialne ceny po negocjacjach. Różnica w dużych miastach to często kilka procent. Kupujący i bank patrzą na ceny transakcyjne.
Agenci, którzy sprzedają w Poznaniu
Ranking 9 agentów według potwierdzonych transakcji, czasu sprzedaży i uzyskanej ceny. Miejsca nie da się kupić.